Kam naudojami skarifikatoriai?

Paprastas būdas vejai tvarkyti
Atlikus skarifikavimą veja turėtų būti apsaugota kelias dienas. Tada yra optimalios sąlygos velėnai atkurti po skarifikavimo įtempių.

Paprastas būdas vejai tvarkyti

Stebėkite, kaip auga jūsų sodas: Nesvarbu, ar turite mažą ar didelį sodą – elektriniai ir benzininiai skarifikatoriai atgaivins jūsų veją, kad ji būtų puikios būklės. Prieš pirmąjį purenimą skarifikatoriumi veja turėtų būti auginama bent trejus metus. Prieš skarifikuodami, kuo trumpiau nupjaukite žolę. Tinkamiausias vidutinis jos aukštis yra 4 cm. Jei įmanoma, dirbkite, kai dirva yra pakankamai sausa; taip apsaugosite agregatą, o padaryti grioveliai neužsivers.

Atsisveikinkite su samanomis: Norint, kad veja būtų kokybiška ir atrodytų puikiai, ją reikia tinkamai prižiūrėti. Vienas iš reikalingų priežiūros darbų – reguliarus skarifikavimas, t. y. veltinio ir samanų pašalinimas, kad maistingosios medžiagos galėtų patekti į dirvą.

KAS YRA SKARIFIKAVIMAS?

Skarifikuojant velėna truputį supjaustoma, o mulčias (senos žolės stiebeliai) ir samanos pašalinamos. Tuomet dirvožemis sugeria daugiau deguonies ir tai paspartina vejos augimą. Originalus angliškas terminas ‘verticutting’ yra dviejų žodžių – ‘vertikalus’ ir ‘pjauti’ derinys. Optimalus vejos skarifikavimo laikas yra pavasarį nuo balandžio vidurio iki gegužės pradžios. Tada veja geriausiai atsinaujina. Aštrūs spiraliniu būdu sumontuoti pjovimo ašmenys "John Deere" skarifikatoriuje pjauna milimetro gulyje į velėną. Tuomet dirvožemio plote nelieka senų žolių ir nepageidaujamo veltinio.

Skarifikatorius turi surinkimo maišą, kuriame surenkama skarifikuota medžiaga.

Skarifikuojant žolė, neturinti pakankamai šaknų, bus ištraukta. Todėl naujai pasėtos vejos nėra tinkamos skarifikuoti; jos įsišaknys tik po kelių mėnesių. Nerašyta taisyklė yra ta, kad skarifikuojama veja turėtų būti bent trejų metų.

Atlikus skarifikavimą veją reikėtų patręšti. Priklausomai nuo dirvožemio paviršiuje taip pat galima pabarstyti smėlio. Jei velėna yra per plona, rekomenduojama, jei reikia, atsėti.

Veltinis – kas tai yra ir kaip susiformuoja?

Per kelis metus susikaupia augalų liekanų ir žolių stiebelių. Dėl to dirvožemio paviršius tampa tankesnis ir sandaresnis. Lietaus vanduo, oras ir maistinės medžiagos nebegali pasiekti žolės šaknų. Veja atrodo skurdi ir nelygios, nes žoliniai augalai nebegali sudaryti vientiso paviršiaus.

TINKAMAS SKARIFIKAVIMAS

Reguliarus skarifikavimas, pjovimas ir tręšimas užtikrins, kad jūsų veja bus sveika ir patraukli. Kai žemės temperatūra pasiekia 8°C, žolė pradeda augti. Taip suteikiamos geriausios sąlygos pirmąkart skarifikuoti. Priklausomai nuo oro sąlygų, skarifikatorių galima naudoti Europoje nuo balandžio iki rugsėjo. Ruduo taip pat yra optimalus laikas skarifikuoti, nes jūsų veja vėl gaus naudingą priežiūrą ir bus pašalinta vasarą išaugusi samana.

Turi būti atlikti šie veiksmai:

  • Pavasarį veja turėtų būti jau nupjauta vieną ar du kartus.
  • Pjaukite veją prieš skarifikuodami mažiausio galimo aukščio ašmenimis, idealus pjovimo aukštis – keturi centimetrai.
  • Dirvožemis turi būti labai sausas. Visi darbo etapai bus lengvesni ir prietaisas bus apsaugotas.
Geriausias laikas atsikratyti veltinio – vėlyvas pavasaris ir ruduo. Naudojant mūsų skarifikatorius lengva atgaivinti veją, kad ji būtų tankesnė ir geresnės būklės.

NUSTATYKITE TIKSLŲ DARBINĮ GYLĮ:

tinkamai sureguliuokite darbinį gylį. Tai priklauso nuo veltinio laipsnio ir dirvožemio suslėgimo. Vejos amžius yra labai svarbus. Pastatykite įrenginį ant vejos–, kad ašmenys liestų žemę. Paleidę variklį, važiuokite skarifikatoriumi trumpu atstumu pirmyn atgal.

Pakoreguokite darbinį gylį taip, kad ašmenys pjautų tik paviršiuje.

Dabar skarifikatoriaus ašmenis padėkite į pradinę padėtį, kad būtų nustatytas darbinis gylis. Šioje pradinėje padėtyje galima nustatyti ir sureguliuoti norimą pjūvio gylį.

Manikiuotos vejos pjovimo gylis yra apie 3 mm, o netvarkytos vejos – apie 5 mm.

Principas toks, kad geriausia kas tris savaites skarifikuoti maždaug 3 mm gylyje.

Dabar galite pradėti. Manikiūruotoms vejoms skarifikatoriumi važiuokite viena kryptimi. Nepoliruotas sritis skarifikuokite pirmiausia viena kryptimi, o tada skersai per visą veją. Keisdami kryptį, įsitikinkite, kad ašmenys nėra žemėje (rankena nukreipta žemyn). Dirbkite greitai. Jei sustojate bet kurioje vietoje, išjunkite mašiną.

Atsakingai sugrėbkite ant paviršiaus esantį veltinį. Dabar veją galima tręšti arba pabarstyti smėliu. Jei sausa, nepamirškite’ gausiai palaistyti.

Atlikus skarifikavimą veja turėtų būti apsaugota kelias dienas. Tada yra optimalios sąlygos velėnai atkurti po skarifikavimo įtempių.

Svarbu:
Jei labai sausa, veja turi būti laistoma atlikus skarifikavimą.

Nepamirškite, kad rudenį:
Esant sausam orui pirmiausia nugrėbkite nukritusius lapus. Taip gaunamas vertingas lapų humusas, kuris idealiai tinka dirvožemiui gerinti ir tręšti.

Kas yra vejos veltinis? Vasarą tarp žolės stiebelių dažnai kaupiasi nupjauta žolė ir augalai. Po kurio laiko žolė susivelia ir užkemša dirvą.

SKIRTUMAS: SKARIFIKAVIMAS IR AERAVIMAS

Kalbant apie ‘aeravimą’, turima omeny aeravimą vejaplove. Tai daroma taip: mašina padaro vejoje 5–9 cm gylio piršto dydžio skyles, kurios vėliau užpildomos smėliu. Smaigalys, kuriuo padaromos skylės, gali būti tuščiaviduris arba kietas.

Per šį procesą subadoma velėna ir vyksta dujų mainai, skatinamas aerobinių bakterijų gyvybingumas dirvožemyje ir greičiau auga žolė. Atlikus aeravimą ir atsėjus veją, ji dar patręšiama. Golfo aikštynuose bendras plotas atlikus aeravimą pabarstomas smėliu ir išlyginamas (velkant).

Aeravimas paprastai atliekamas prieš naują vejos.’augimo sezoną, gegužės pradžioje arba rugpjūčio viduryje. Aeravimo dažnis priklauso nuo dirvožemio ir klimato sąlygų. Naudojant mažus smaigalius barstyti smėlio nebūtina (pvz., norint vėdinti drėgną vietą).

„John Deere“ D38R skarifikatorius

Nuorašas