Sodinukų sodinimas geresnei ateičiai

Mechanizuotas sodintuvas

Sveika miško ekosistema yra būtina sveikai planetai. Miškai reguliuoja klimatą, kritulių tendencijas ir vandens telkinius ir yra labai svarbūs aprūpinant deguonimi ir švariu vandeniu. Didėjant dėmesiui aplinkos tvarumui, didėja medienos naudojimas kuro, pluošto ir medienos produktams gaminti.

Sveiki, tvariai tvarkomi miškai gali užtikrinti nesibaigiantį degalų, pluošto ir medienos produktų tiekimą. Mediena yra vienintelė šiandien prieinama atsinaujinanti statybinė medžiaga, o medienos statybų nauda aplinkai vis labiau vertinama. Palyginti su tradiciniu mediniu kaiščiu, plieninio kaiščio gamybai reikia 21 kartą daugiau energijos ir į atmosferą išsiskiria 15 kartų daugiau sieros dioksido. Gaminant betoną, išmetama iki 3 kartų daugiau anglies dioksido, anglies monoksido ir angliavandenilio, palyginti su medienos gamyba.

Didesnis dėmesys miškininkystei

Pasaulinei miškų pramonei tampant vis svarbesnei atmosferos dekarbonizavimui ir siekiant padėti pasaulio miškininkystės klientams patenkinti augančią tvarių šaltinių, ekonomiškai efektyvių medienos produktų paklausą, John Deere Forestry perkėlė savo strateginį dėmesį nuo miško ruošos į visą miškininkystės gamybos sistemą. Tai nėra naujiena John Deere, nes mūsų žemės ūkio komanda sėkmingai panaudojo gamybos sistemos modelį, kad sukurtų daugybę technologijomis pagrįstų produktų, kurie žymiai pagerino žemės ūkio derlingumą ir efektyvumą bei sumažino ūkininkų sąnaudas.

Pritaikius šį holistinį mąstymą miško pramonėje, tapo aišku, kad per pastaruosius keturis dešimtmečius miško ruošos segmento našumas, efektyvumas ir saugumas gerokai pagerėjo naudojant mechanizaciją. Miško ruoša smarkiai pasikeitė, tačiau miškininkystė yra visos miškininkystės gamybos sistemos sritis, kuri nepatyrė didelių pokyčių.

Kai mes toliau tai tyrinėjome su klientais ir miškų savininkais visame pasaulyje, tapo aišku, kad dėl didėjančios urbanizacijos tampa vis sunkiau pritraukti ir išlaikyti miško darbuotojus darbui tinkamoms darbo vietoms, kurios paprastai būna miškininkystėje. Kai kuriuose regionuose, ypač tuose, kuriuose dėl klimato kaitos padarinių (gaisrų, vabzdžių antplūdžių, sausros ir kt.) miškų netenkama daugiau nei įprastai, miškininkystės veikla yra taip suvaržyta dėl darbo jėgos trūkumo, kad tai daro didelį spaudimą išlaikant išskirtinę tvaraus miško ekosistemos valdymo chronologiją.  

Įsipareigoję nuolat gerinti tvarumą,pamatėme galimybę panaudoti savo patirtį mechanizuoto miško ruošimo ir tikslios dirvos paruošimo, sodinimo ir purškimo technologijos žemės ūkiui kūrimo ir pritaikymo miškininkystėje.  

Brazilijos miškai – pradinis taškas

Kaip ir visose reikšmingose pokyčių veiklose, turite nuo kažko pradėti. Diskutuodami su miško klientais visame pasaulyje matėme gerą galimybę dirbti su Brazilijos miškininkystės pramone, visų pirma dėl to, kad ten yra labai organizuota miškininkystės veikla, jų plantacijų miškininkystės infrastruktūra yra gerai apibrėžta, ir jų miškų rotacijos laikas labai trumpas, – todėl greitai gaunamas grįžtamasis ryšys apie teigiamą ir galimą neigiamą mechanizuotos miškininkystės poveikį. Be to, Brazilijos miškų pramonė labai “skatino” ieškoti mechanizuotų miškininkystės sprendimų, kurie padėtų eukaliptų plantacijų miško plotui augti ateinantį dešimtmetį.

Remiantis naujausia Brazilijos medžių pramonės (lbá, 2022 m. sausio mėn.) apklausa, Brazilijos miškininkystės sektorius per dieną pasodina daugiau nei vieną milijoną sodinukų ir turi 9,5 milijono hektarų produktyvių miškų. Be didelių investicijų į tvariai valdomus produktyvius miškus, Brazilijos miškų pramonė taip pat pasodino dar 6 milijonus hektarų vietinių miškų, skirtų išskirtinai išsaugoti ir suteikti natūralią buveinę vietinėms rūšims.

Mechanizuotas sodinimas – problemų sprendimas?

Naudodami į klientus orientuotus procesus, kuriuos sukūrė John Deere Ag Advanced Marketing komanda, suplanavome visą miškininkystės gamybos sistemą ir atsižvelgėme į sritis, kuriose klientai susidūrė su didžiausiais iššūkiais. Taip pat išsiaiškinome, kokios klientams buvo didžiausios galimybės pagerinti našumą ir efektyvumą. Palyginę problemas ir galimybes, greitai nustatėme, kad mechanizuotas sodinimas suteikė vieną didžiausių galimybių Brazilijos klientams įveikti jiems kilusius iššūkius.

Subūrėme nedidelę, bet labai talentingą komandą, kurią sudaro patyrę miškininkystės, žemės ūkio ir statybos įrangos plėtros specialistai. Glaudžiai bendradarbiaujant su klientais, šiai komandai pavyko greitai sukurti mechanizuotos sodinamosios koncepciją, kuri iš pradžių buvo parodyta klientams išbandyti 2020 m. pradžioje. Deja, pasaulinė pandemija sustabdė mūsų bandymus ir turėjome iš naujo sutelkti pastangas per pandemiją, remdamiesi labai ribotais klientų atsiliepimais.

Daug žadantys bandymo rezultatai

Galėjome tęsti bandymus laukuose, kai buvo panaikinti pasauliniai kelionių apribojimai. 2022 m. gegužės mėn. Três Lagoas, Mato Grosso do Sul, Brazilijoje miškininkystės parodoje Florestal 2022 pristatėme mechanizuotos sodinamosios koncepciją daugeliui susižavėjusių klientų.

Mechanizuotas sodintuvas šiuo metu toliau bandomas bendradarbiaujant su klientais. Pirminiai atsiliepimai yra labai palankūs, ir mes toliau darome viską, kad patenkintume klientų poreikius, kad galėtume per valandą pasodinti hektarą miško ir žymiai sumažinti rankų darbą (maždaug 90 %). Siekdami šių rezultatų, integravome kelias technologijas, tiesiogiai panaudotas iš žemės ūkio, pavyzdžiui, automatizuotą takų planavimą ir važiavimą, kuris supaprastina mašinos valdymą ir pagerina bendrą sodinimo kokybę.

Nuolatinė sveikesnių miškų plėtra

Mechanizuotas sodintuvas skirtas pritaikyti skirtingoms rūšims ir naudoti įvairiose miškininkystės rinkose visame pasaulyje. Sodintuvas yra prijungtas ant 1510G medvežio, kuris yra serijinės gamybos Joensuu gamykloje Suomijoje. 1510G našumas ir ergonomika yra pirmaujanti pramonės platforma Deere kuriamiems miškininkystės sprendimams.

Mechanizuotas sodinimas yra tik pradžia; pasitelkus žemės ūkio technologijas, atsiranda papildomų galimybių didinti produktyvumą ir efektyvumą ir sumažinti miško savininkų sąnaudas. Naujos technologijos, pvz., neseniai išleista John Deere See and Spray™, turi didelį potencialą dar labiau sumažinti miškininkystės veiklos išlaidas ir gerinti miško sveikatą.   

Miško ateitis atrodo daug žadanti kiekvieną dieną.

 


TEKSTAS: MATTI TARKKA & RICHARD LAWLER, NUOTRAUKA: JOHN DEERE