Ką galite padaryti, kad padėtumėte bitėms

Pastaraisiais metais bitės patiria sunkumų. Galimos priežastys yra per mažai maisto ieškojimo teritorijų ir prasta mityba. Ką dėl to galite padaryti? Pasirodo, gana nemažai.

Bitės pateko į bėdą. Tai reiškia, kad ir mes patekome į bėdą, nes jos atsakingos už maždaug trečdalį maisto, kurį valgome. Jei jos išnyks, mums greičiausiai neteks badauti, tačiau bitės vis tiek yra itin svarbi mūsų maisto grandinės dalis.

Štai kodėl tokie privatūs sodininkai, kaip jūs, įtraukia į kraštovaizdį arba daržą apdulkinantiems vabzdžiams palankius augalus ir tokiu būdu kviečia atskristi bites ir pasirūpina jų maistu. Jei jums patinka ši idėja savo sode, štai keli dalykai, kuriuos galite padaryti.

1. Parūpinkite nektaro ir žiedadulkių. Bitėms reikia ir nektaro, ir žiedadulkių, kad išgyventų. Nektaras naudojamas medui gaminti, tai yra daug angliavandenių turintis maistas, kurį vartoja bitės, kad greitai gautų energijos. Bet atidūs Europos bičių stebėtojai atkreips dėmesį, kad ant savo užpakalinių kojelių jos turi žiedadulkių rinkimo maišelius. Žiedadulkės nugabenamos į avilį ir paverčiamos į vadinamąją bičių duonelę. Priešingai nei iš medaus greitai gaunama ir paprasta energija, bičių duonelė suteikia baltymų, riebalų, mineralinių medžiagų ir vitaminų. Tai būtinas maistas, ypač jauniausiems avilio nariams, dėl to nepapratai svarbus aviliams, kad toliau plėstųsi ir klestėtų.

Tai, kas gerai bitėms, gali būti malonu ir naudinga jums. Lengvai auginami ir kvepiantys notrelinių šeimos nariai traukia bites kaip magnetas. Įvairios žolelės, įskaitant bazilikus, čiobrelius, levandas, vaistines melisas, raudonėlius, mairūnus, rozmarinus ir šalavijus, priklauso notrelinių (Lamiaceae) šeimai. Ar nevertėtų pasodinti kvepiančio sodo, susidedančio vien iš žolelių, kuriomis galite mėgautis tiek jūs, tiek bitės.

2. Palaikykite šilumą. Bitėms reikalinga šiluma, kad galėtų dirbti. Jos netgi negali skraidyti, kai yra žemesnė nei 13 °C temperatūra, ir jos tol neskris į lauką ir nedirbs, kol termometro stulpelis pasieks 14 °C. Kuo greičiau saulė ryte apšvies jūsų sodą, tuo greičiau bitės sušils ir taps aktyvios.

3. Pasirūpinkite apsauga. Vėjas bitėms gali kelti sunkumų, nes dėl jo gali būti sunku tiksliai skraidyti ir jis išsklaido aromatus, traukiančius bites prie jų maisto šaltinio. Jei jūsų sodas nuo vėjo šiek tiek apsaugotas, nektaro aromatai išliks ir jūs pastebėsite didesnį bičių aktyvumą.

Krūmų, medžių eilė arba netgi pastatas gali padėti atremti vėją ir suteikti pavėsį popiet. Bitės nemėgsta per didelio karščio ir nustoja dirbti esant daugiau nei 38 °C temperatūrai – nedidelis pavėsis popiet leidžia joms dirbti ilgiau ir rinkti gyvybiškai svarbų nektarą ir žiedadulkes.

4. Pasirūpinkite nuolatiniu žydėjimu. Bitės turi rinkti maistą nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, kad išlaikytų gyvybingą avilį. Jei norite priimti bites visą sezoną, esminis dalykas – visuomet turėti joms maisto, o tai reiškia, kad reikia pasodinti įvairių augalų. Įsitikinkite, kad į jūsų planą įtraukti augalai, kurie žydi skirtingu sezono metu – perskaitykite mūsų straipsnį “Jūsų sodas – žydėjimo įkarštyje per visą sezoną”, kuriame rasite daugiau patarimų.

5. Nenaudokite tam tikrų pesticidų. Kai kurie pesticidai kenkia bitėms – greičiausiai norėsite naudoti ką nors kita, kai tai įmanoma. Insekticidinis muilas gali būti geresnis pasirinkimas kovojant su tokiais kenkėjais kaip amarai.

Matote, nėra sudėtinga sukurti bitėms palankų sodą, kuriame dirbate petys į petį su šiais darbščiais ir svarbiais vabzdžiais. Beje, dažniausiai bitės užsiima savo reikalais ir palieka jus ramybėje, nebent yra netyčia prispaudžiamos ar sutreškiamos. Tačiau gali būti, kad nenorėsite naudoti stiprių kvepalų, plaukų lako ar kitų aromatų, kurie gali patraukti susipainiojusias bites prie jūsų, joms ieškant nektaro.