5 svarbiausi mūsų patarimai norint užauginti sveiką veją

Žolės pjovimas gali būti daug daugiau nei tiesiog kosmetinis padailinimas. Tinkamai jį atlikus, gali apskritai pagerėti sveika vejos būklė ir jos patvarumas. Susipažinkite su geriausia žolės pjovimo praktika puikiai vejai.

Tinkamas žolės pjovimas gali padėti kontroliuoti piktžoles, perdirbti maistines medžiagas, paskatinti šaknis giliai augti. Geriausia žolės pjovimo praktika priklauso nuo sezono, oro sąlygų, žolės veislės ir nuo to, kaip dažnai tvarkote veją. Keletas dalykų, į kuriuos reikia atsižvelgti.

1. Svarbiausia: aštrūs, tinkamai įstatyti žoliapjovės peiliai

Atšipę peiliai arba, dar blogiau, atvirkščiai įstatytas peilis neužtikrins švaraus pjovimo. Dėl to žolė ne tik atrodo nelygi, pažeistoje žolėje lengviau įsiveisia kenkėjai ir apima ligos, taip teigia Laurie Trenholm, Floridos universiteto vejos žolės mieste specialistė. Švariai nupjovus aštriais peiliais žolė gražiai atrodo, be to, ji tampa žymiai sveikesnė.

2. Tinkamai prižiūrėkite žolės veislę.

Kiekviena žolės veislė turi pageidautiną aukštį. Kaip teigia Trenholm, skyrus laiko vejos žolės veislei nustatyti ir susiradus rekomenduojamą pjovimo aukštį, tai gali padėti užauginti sveiką ir vešlią veją.

„Idealus žolės pjovimo aukštis nustatomas atsižvelgiant į žolės veislės lapų dydį. Žolę su smulkiais lapais galima pjauti trumpiau, o plačialapėms veislėms geriau, kai paliekamas šiek tiek didesnis aukštis“, – teigia Trenholm. Standžialapė ungdzė yra plačialapių veislių sąrašo pagal ilgį viršuje, ji veši būdama 3,5–4 col. aukščio, o pirštainė, kuri auga prigludusi prie žemės, gali būti auginama paliekant iki 1–2 col. aukščio.

3. Taigi, kaip nustatyti tinkamą žoliapjovės pjovimo įrenginio aukštį?

Šiuo atveju žolės veislė yra pagrindinis veiksnys, bet tai dar ne viskas. Praktinė žolės pjovimo taisyklė – per vieną žolės pjovimą nepašalinti daugiau nei vieno trečdalio lapų audinio.

Esant trumpesnei vejai, dažniau susiduriama su piktžolėmis, nes vejos danga nėra tokia stora, dėl to dirvožemį pasiekia daugiau šviesos ir sudygsta piktžolių sėklos. Tačiau, kaip teigia Clint Waltz, Džordžijos universiteto ekstensyvaus ūkininkavimo vejos žolės specialistas, jei leisite, kad veja užaugtų pernelyg aukšta, ir tuomet ją drastiškai nupjausite, tokiu būdu žolė iš šaknų sistemos siurbs maistines medžiagas, šaknys sumenkės ir galiausiai veja pradės retėti ir nebebus sveika. Reguliariai pjaunant veją trumpiau, nei reikia pjauti tą žolės veislę, bus pasiektas toks pat poveikis.

Geriausias jūsų planas – išlaikyti vienodą žolės pjovimo aukštį visus metus, tiesiog nustatykite tokį žoliapjovės pjovimo aukštį, kuris idealiai tinka jūsų žolės veislei.

4. Laiko pasirinkimas. Pjaukite žolę reikiamu dažnumu

Tai gana akivaizdu. Jei jūsų veja gausiai patręšta ir palaistyta (arba aktyviu augimo laikotarpiu), gali prireikti ją pjauti du kartus per savaitę. Jei prasidėjo žolės ramybės būsenos laikotarpis, gali būti, kad iš viso nereikės jos pjauti. O jei žolė kenčia nuo sausros, visiškai nenorėsite jos pjauti – jai žalos gali padaryti net nedidelis vaikščiojimas.
Laikykitės taisyklės niekada vienu kartu nenupjauti daugiau nei vieno trečdalio lapų audinio. Jei pageidautinas vejos aukštis yra 2 col., ją reikia pjauti, kai užauga iki 3 col. aukščio.

5. Ką daryti su pabiromis?

Jei tvarkingai pjaunate žolę ir nupjauta žolė nėra didelė, galite palikti pabiras ant vejos – jose yra daug maistingų medžiagų, kurias gali įsisavinti veja. Lapai tam tikru mastu netgi gali būti mulčiuojami ir paliekami, kad patręštų dirvožemį.