Medis visam gyvenimui – kaip jį surasti ir pasodinti

Sodindami medį, nedarote to tik sau. Dažnai juo mėgaujasi būsimos kartos ir sieja jį su jumis. Turime kelis patarimus, į ką reikėtų atsižvelgti renkantis ir sodinant medį.

Atsižvelgiant į jūsų ir jūsų šeimos ilgalaikius ryšius su medžiu, kurį pasodinsite, puiki mintis apgalvoti visą procesą. Pasikalbėjome su specialistais ir pasižymėjome svarbius punktus:

1. Svarbiausi dalykai: šviesa, drėgmė ir dydis

Tikriausiai teko girdėti: ir medžiai jaučia. Net jei taip ir nėra, akivaizdu, kad yra dalykų, kurie jiems labiau patinka. Kai kurie mėgsta daug šviesos, kiti mažiau. Kai kurie gali pakęsti labai drėgną dirvožemį, netgi patvinimą. Jei norite, kad medis vešėtų, turėsite apžiūrėti sodinimo vietą ir atlikti tam tikrą paiešką, koks medis galėtų ten gerai augti.

Verta apgalvoti, kas bus po keleto metų. Kiek yra laisvos vietos, kokios formos ir dydžio bus subrendęs medis? Atsižvelkite į atitinkamus atstumus iki konstrukcijų ir kitų medžių. Be to, pagalvokite apie tai, kas vyksta po žeme – kai kurių medžių šaknys užauga iki dviejų–trijų kartų didesnės nei medžio plotis. Palikite jam vietos plėstis, kad toje vietoje nebūtų vamzdžių ir pamatų, jei įmanoma.

2. Ką jūs mėgstate ir ko norite?

Pagalvokite apie savo pageidavimus: koks turėtų būti dydis, forma, lapų tipas, įspūdingi žiedai, krintančių lapų spalva ir kitos savybės. Ar ieškote greitai augančio medžio? Jei taip, pagalvokite apie kompromisą – dekoratyvinės kriaušės turi gražius baltus žiedus, būna puikios spalvos rudenį ir greitai auga. Bet jų šakos silpnai pritvirtintos ir po maždaug 20 metų pradeda lūžti. Paieškokite informacijos vietiniame medelyne arba universitetų svetainėse.

3. Įsigykite ir pasodinkite

Kai jau žinote, ko norite, metas įsigyti. Turite keletą pasirinkimo galimybių – štai kas yra rekomenduojama: pirma, medžiai su žemių gumulu ir medžiai su medžiaga apjuostu žemių gumulu, antra, vazoniniai medžiai, trečia, medžiai plikomis šaknimis. Su žemių gumulu ir medžiaga apjuostu žemių gumulu galite gauti didesnius 8–12 pėdų medžius, bet paimti didžiausią medį medelyno aikštelėje gali būti ne pats geriausias pasirinkimas. Medžiui prireiks 1 metų, skaičiuojant 1 skersmens coliui, kad vėl įsitvirtintų šaknys, kurios buvo prarastos persodinant. Tai reiškia, kad didesniam medžiui gali užtrukti keletą metų, kol atkurs šaknis, tik tada jis pradės labai augti, o mažesnis medis iškils greičiau ir, gali būti, didesnis užaugs greičiau.

Pavasaris ir ruduo yra geriausias metas sodinti medžius, bet norėsite palaukti, kol dirvožemis bus sausas ir minkštas, tik ne per kietas. Neskubėkite sodinti iškart vos prasidėjus pavasariui, norint sodinti jums reikia gražaus, šilto dirvožemio. Šiaurinio klimato šalyse rudenį geriausia sodinti bent 6–8 savaitėmis anksčiau, nei ateis žiema, kad medis turėtų laiko aklimatizuotis.

Iškaskite pakankamai gilią duobę, kad vazono ar medžiaga apjuosto gumulo žemių lygio viršus būtų žemės lygyje. Norėdami pasiekti geriausių rezultatų, išpurenkite dirvožemį aplink medį duobės plotyje maždaug 2 ar 3 kartus, kad šaknims būtų lengviau įsitvirtinti. Įdėję medį į duobę, nuimkite vielinį krepšį ir medžiagą ir medį pririškite, jei įmanoma. Bent jau peiliu nuimkite viršutinį medžiagos sluoksnį, kad jis neištrauktų drėgmės iš šaknų gumulo.

Gausiai palaistykite, užpylę žemėmis duobę, kad dirvožemis nusėstų. Atsižvelgiant į vietą ir medžio dydį, naujai pasodintiems medžiams per savaitę reikia nuo 10 iki 15 galonų vandens. Uždėjus 3–4 col. sluoksnį organinio mulčio (pavyzdžiui, medžio drožlių) 3 pėd. skersmeniu aplink naujai pasodintą medį, tai gali padėti išlaikyti drėgmę ir apsaugoti nuo piktžolių. Mulčias turi būti kelių colių atstumu nuo medžių kamieno.

Jam esant žemėje, nedarykite medžiui nieko kito, tik laistykite. Tręšimas ir genėjimas (nebent yra pažeistų ar ligos apimtų šakų) gali palaukti, kol įsitvirtins šaknys.